Musíme zlevnit domácí péči o seniory

(z fóra v časopise Osmička)

Otázka: Proč se nový Dům sociálních služeb stal pro občany Prahy 8 finančně nedostupný?

Odpoveď: Musíme zlevnit domácí péči o seniory.

Ze statistik vyplývá, že 80 procent důchodců chce dožít doma. Domácí péče je náročná po fyzické i psychické stránce. Pokud pečující musí opustit zaměstnání, stává se náročnou i po stránce finanční – paradoxně může být pro rodiny domácí péče finančně daleko náročnější než umístění do domova pro seniory. Tyto domovy jsou státem dotované, a to od 10 000 Kč měsíčně za klienta, v případech těžších forem demence jde i o dvojnásobek. Proto je pro Zelené klíčový rozvoj těch služeb, které seniorovi pomáhají v jeho domácím prostředí a které sníží finanční náročnost péče v rodinném kruhu. Rozšíření nabídky terénních služeb může pomoci snížit přetlak na umístění v pražských domovech pro seniory. Ty by měly být až poslední možností, bývají ale většinou prvním řešením, které rodiny volí.

Terénní a ambulantní služby poskytují vedle státních organizací také církve a neziskové organizace, které jsou v oblasti domácí péče nezastupitelné; jsou to také většinou ony, které přicházejí s novými přístupy. Velmi zajímavou, finančně dostupnou, a přitom málo známou službou je tísňová péče Života 90. Senior na ruce nosí tlačítko, jehož stiskem se v případě nouze spojí s nonstop dispečinkem. Rodiny tak mohou být klidnější v době, kdy se nemohou o člena své rodiny starat.

Osobně jsem pracovala v domově pro seniory a nyní jsem dobrovolnicí Života 90. Na seniory často společnost zapomíná, proto mi přijde dobrovolnictví právě v této oblasti velmi důležité.

Ing. Hana Matoušová
radní MČ Praha 8, kandidátka Osmičky sobě do zastupitelstva Prahy 8

OSMIČKA SOBĚ – ZELENÍ, KDU-ČSL a nezávislí letos kandidují společně v komunálních volbách do zastupitelstva Prahy 8.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.