Napsali jsme o Praze 8.

V komunálních volbách v roce 2018 kandidují Zelení na Praze 8 pod kandidátkou Osmička sobě

V jednotě je síla a my Zelení se zvláště na komunální úrovni umíme dohodnout s uskupeními, které se na rozvoj města dívají podobně. Na Praze 8 je to mimo jiné KDU-ČSL, se kterým zde kandidujeme pod názvem Osmička sobě.

Lídrem kandidátky Osmička sobě je náš současný místostarosta Petr Vilgus a je následován Tomášem Pavlů, Zuzanou Tučšákovou a Hanou Matoušovou.

Prioritami kanditáky Osmička sobě je ochrana a rozvoj sídlišť bez nevhodného zahušťování, posilování veřejné kolejové dopravy a rozvoj zanedbaných oblastí zejména v Libni podle studií, které jsme připravili v tomto volebním období. Samozřejmostí pak pro nás bude řádné projednávání záměrů s veřejností a to, že budeme vnímat občany jako partnery, a ne jako obtížný hmyz.

Pro více informací přejděte na web Osmička sobě.

 

Jak řešit bezdomovectví v Praze

Pro zářijové číslo časopisu Osmička jsme připravili otázku: „Jak může MČ napomoci řešení bezdomovectví v ulicích Prahy 8?“ Odpověď napsal zastupitel Tomáš Pavlů a článku dal název Regulovat i pomáhat.
Podle odhadu Ministerstva práce a sociálních věcí z roku 2016 žije v Praze přibližně 10 000 bezdomovců. Potkáváme je na ulicích a zastávkách MHD, jsme svědky toho, jaký po sobě nechávají „pořádek“, všichni vidíme, že bezdomovectví je velkým sociálním problémem, ale jeho řešení je v nedohlednu.

Přitom bezdomovectví by se mělo řešit na všech úrovních: státní, magistrátní i obecní. Existuje Koncepce prevence a řešení problematiky bezdomovectví v ČR do roku 2020. V roce 2008 téměř 50 bezdomovců získalo práci díky projektu pražského magistrátu. V Praze 9 existuje již několik let projekt, kdy městská část pronajímá bezdomovcům na odlehlých místech obvodu buňky a oni se starají o pořádek v okolí a zabraňují divokým skládkám. Nájemci na daném místě plní zadané pracovní úkoly. Zdá se, že tento projekt je úspěšný. Dalším úspěšným projektem je tzv. housingfirst,- především bydlení, který byl poprvé vyzkoušen v Los Angeles v roce 1988 a v ČR se uskutečňuje v Brně.

Větší prostředky k řešení bezdomovectví má stát a magistrát, ale i městská část se může zapojit v prevenci a regulaci. MČ má po Městské policii požadovat, aby trvala na dodržování vyhlášky zákazu pití alkoholu na veřejných prostranstvích v Praze 8, stejně tak může MČ i pomáhat osvědčenými zmíněnými projekty. Vážení čtenáři, pokud po příštích volbách zasedneme v Radě MČ, budeme problém bezdomovectví řešit a městské policii její povinnost připomínat.

Mgr. Tomáš Pavlů, zastupitel MČ

V Praze 8 chceme prosadit:

Naše městská část potřebuje řádnou péči, pravidelný kvalitní úklid, otevřenou komunikaci mezi úřadem, radnicí a obyvateli. Stavba parkovišť u zastávek MHD zabrání vjezdu dalších aut do naší městské části. Obecní majetek budeme spravovat s péčí řádného hospodáře.

Bohnice, Čimice

 1. Jsme proti zahušťování sídliště. 
 2. Odmítáme výstavbu u OC Krakov. 
 3. Obchodním centrům Odra Draháň citlivou rekonstrukci.
 4. Tramvaj Bohnice–Praha 6.
 5. Jsme proti stavbě Čimické radiály.

Ládví, Kobylisy, Střížkov

 1. Aktivně jsme vystupovali proti stavbě věžáků CPI.
 2. Zajistíme pořádný a pravidelný úklid u metra Kobylisy.
 3. Podporujeme prodloužení tramvaje do Dolních Chaber.
 4. Odmítáme výstavbu IPODEC v Bešťákově ulici.

Libeň 

 1. Nechceme Libeňskou spojku ani tunel na Palmovce.
 2. Ukončení stavební uzávěry umožní rozvoj Libně.
 3. Trvale a aktivně podporujeme zahloubení Holešoviček.
 4. Provedeme kompletní rekonstrukci toku Rokytky v Praze 8 podle projektu projednaného s občany a spolky.
 5. Opravíme stezku podle Vltavy do Troje a zavedeme zde osvětlení.
 6. Připravili jsme projekt pro revitalizaci Palmovky, který toto místo promění v krásné městské centrum. 

Karlín

 1. Obnovíme okolí metra Florenc a ulici Za Poříčskou branou.
 2. Proti špíně a kriminalitě budeme bojovat oživováním a kulturou.
 3. Zabráníme automobilovému tranzitu přes obytnou část Karlína, např. v Pernerově.
 4. Tramvajový most Karlín–Holešovice.
 5. Pobočka městské knihovny.
 6. Lepší přístup k řece Vltavě.
 7. Ne zahušťování sídliště Invalidovna.
 • V 5 školách se uskutečnil z naší iniciativy projekt Bezpečná cesta do škol. Další budou následovat. První zklidňující opatření před školami budou zřízeny už na jaře!
 • Nulová tolerance hazardu.
 • Místo ve školkách pro všechny.
 • Dokončíme přístavbu ZŠ Lyčkovo náměstí a rekonstrukci ZŠ Pernerova. Projekt upravíme tak, aby lépe sloužil a vypadal.
 • Podpoříme výstavbu parkovišť u zastávek MHD.
 • Bezobalový obchod v Karlíně.
 • Podporujeme rekonstrukci Invalidovny a dočasné využití a rekonstrukci karlínských kasáren.
 • Zajistíme vznik vlakových zastávek Karlín a Libeň.

5. října volte kandidátku číslo 5 a šestého také!

OSMIČKA SOBĚ, ZELENÍ, KDU-ČSL a nezávislí

 

OSMIČKA SOBĚ – ZELENÍ, KDU-ČSL a nezávislí letos kandidují společně v komunálních volbách do zastupitelstva Prahy 8.

Jak může MČ napomoci řešení bezdomovectví v ulicích Prahy 8?

Řešení bezdomovectví je poskytnutí bydlení

Žiji v dolní Libni, která je množstvím lidí bez domova pověstná. Přesto tu neuslyšíte populistické řeči. Prvním krokem, jak podle Zelených odstranit bezdomovce z našich ulic, je poskytnout jim co nejrychleji trvalé přístřeší. Podstatou projektu bydlení na prvním místě je, že důstojně bydlící člověk nebo rodina dokáže řešit i další problémy – zaměstnání, dluhovou zátěž, docházku potomků do školy.

Bezdomovcem se může stát každý z nás. Svou vinu mají i současné nesmyslné ceny nájemného, které ženou nahoru mj. služby ubytování pro turisty v bytech Airbnb, či nezvládnutá privatizace bytů, kterou zpackala ODS a TOP 09.

Nejohroženější jsou lidé z nízkopříjmových skupin, samoživitelé nebo senioři. Stačí zažít životní tragédii, úmrtí milovaného partnera, ztrátu práce, lidskou zradu. Na čas přestaneme vnímat svět okolo sebe a když krize přejde, zjistíme, že už se nemáme kam vrátit. Ocitneme se na ulici, zažijeme odmítnutí pomoci od bývalých přátel, ztratíme možnost se umýt, někdo nás okrade. S každým tím krokem jsme dál a dál tomu, co běžná společnost vnímá jako standard. Okolí se nás začne štítit. V takovou chvíli musí přijít obec ve spolupráci s neziskovkami. Obec, která má propracovaný systém návratu bezdomovců do běžného života včetně okamžité nabídky ubytování. Tak to už nějaký čas funguje v Brně. Zelení z Prahy 8 jsou připraveni takový projekt zahájit a ukázat, že Brno může být pro hlavní město dobrou inspirací.

Petr Vilgus

Místostarosta MČ Praha 8
lídr kandidátky OSMIČKA SOBĚ – ZELENÍ, KDU-ČSL  a nezávislí

(měsíčník Osmička 09/18)

Ve prospěch lidí

„Má radnice usilovat o oživování prázdných domů? A jakými způsoby?“ Na otázku v Osmičce 2018/8 odpovídá pan Hayato Okamura kandidát do Senátu v Praze 8.

Jako kandidát do Senátu v Praze 8 (a okolí) jsem hluboce přesvědčený, že každý člověk má právo na lidsky důstojné základní podmínky k životu – včetně přiměřeného bydlení. Společnost, kde musejí někteří její členové, co se týče podmínek bydlení, živořit, není v pořádku a spravedlivá. Úkolem politiky – i té lokální, komunální – je svým občanům problém bydlení pokud možno odlehčit. Vyžaduje to od místních politiků opravdový, živý a vytrvalý zájem o životní podmínky svých spoluobčanů. Je třeba prolomit lhostejnost, překonat nedostatek vůle k dotahování reálných řešení problémů, které občany v našem obvodě denně trápí.
Když zůstávají domy, objekty v našich čtvrtích dlouhodobě prázdné a jenom bez užitku leží ladem – je to špatně. A samozřejmě je pak povinností svědomitých politiků usilovat o co možná rychlou změnu k lepšímu. Radnice by měla aktivně mapovat ,,prázdné domy“ v našem obvodě. A iniciovat pak jednání s majiteli, která by co nejrychleji vedla k přiměřenému využití příslušných objektů – ať už k bydlení, nebo k jinému vhodnému účelu. Může přitom jít o využití jak dlouhodobé, tak třeba i krátkodobé, ,,provizorní“, než se nalezne trvalejší východisko. Dobrým příkladem takového alespoň ,,prozatímního řešení“ z naší současnosti je, myslím, využití velkého objektu Karlínských kasáren jako zajímavého prostoru pro širokou veřejnost s kavárnou a letním kinem.

Má radnice usilovat o oživování prázdných domů? A jakými způsoby?

V Karlíně se povedl malý zázrak
Prázdné domy v Praze jsou problém, domy chátrají a jejich okolí často trpí vandalismem a nepořádkem. Je tedy v zájmu města domy oživit – byť dočasně.
Zeleným se podařilo pomoci oživit tři objekty v Karlíně: Invalidovnu, Kasárna a magistrátní dům Za Poříčskou branou. Osobně to považuji za malý zázrak. Povedlo se nám po dlouhých jednáních s různými státními subjekty vyjednat pronájmy pro iniciativy, které budovy využijí pro komunitní a umělecké akce. Karlínu přibyly dvě hudební scény, letní kino, galerie a recyklační dílna. Podle nás by stát měl se svým majetkem hospodařit tak, že nevyužité budovy pronajme pro veřejně prospěšné projekty. Bohužel to není běžná praxe a řada budov v majetku státu zbytečně chátrá.
Další výzvou jsou zanedbané pozemky a budovy v soukromých rukou. Zde je mandát radnice pro jednání slabší. Ale i zde se dají vyjednat zajímavé spolupráce. Iniciativa Jako doma získala pronájem domu v Karlíně, jejž majitel pronajal dočasně, než získá potřebná povolení k rekonstrukci. My se letos pokoušíme jednat s vlastníky, zda by na svých pozemcích nechtěli provozovat dočasně komunitní zahradu.
Libeň má svoji smutnou zkušenost s Palácem Svět, který vlastní italský majitel. Ten slibuje dokončení ještě letos, tak se necháme překvapit, zda to skutečně splní. Památková ochrana v Česku nefunguje příliš dobře a nedokáže nezodpovědné vlastníky donutit k potřebným opravám. Palác Svět, i když bude letos opraven, ztratil velkou část architektonických a historických kvalit, bohužel.

Hanka Matoušová

Radní MČ Praha 8

(měsíčník Osmička 08/18)

Pořad Expres Prahy 8 je nadbytečný

V červencovém čísle časopisu Osmička odpovídá na otázku člen KDU-ČSL Jakub Schejbal. Otázká zní: Měla by Praha 8 dál platit společnosti Praha TV, s.r.o. za její zpravodajství?
Určitě ne. Pořad „Expres Prahy 8“ na Praha TV je nadbytečný. Co mě zarazilo je to, že v relacích, dle mého, hovoří a objevují se pouze pan starosta a radní za ANO a ČSSD. Tato skutečnost vzbuzuje vážné podezření, že se jedná o PR kanály vybraných stran placené z obecních prostředků. Nepodařilo se mi dohledat, kdo relace vybírá, jaké má televize zadání a kdo určuje osoby, které zde hovoří. Pokud mají prostor pouze uvedené strany, je to netransparentní a poškozuje to férovou soutěž všech stran. Řady inzerovaných akcí se účastnili zastupitelé i z jiných stran. Pokud opravdu jde o PR , tak by to strany měly přiznat a pořady platit ze svých rozpočtů. Již jen jako okrajový problém vnímám, že jde o televizní kanál, který je sice dostupný na území Prahy 8, nicméně málokdo dle mého ví, že ho vůbec existuje. Za výše uvedených okolností mi přijde cena za pořady (za rok 2017 cca 280.000 Kč vč. DPH) vynaložená zbytečně a netransparentně. Po shlédnutí většiny relací jsem navíc došel k závěru, že se zde objevují často informace o akcích, o kterých se píše i v Osmičce. Odpovídá tomu i periodicita obou komunikačních kanálů – v obou případech jde o měsíčníky.

Jakub Schejbal, člen KDU-ČSL

Do voleb jdeme společně se zelenými

Pod názvem Osmička sobě vytvoří Zelení a KDU-ČSL v Praze 8 společnou kandidátku. Lídrem je Petr Vilgus, místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj, cyklodopravu a památkovou péči, dvojkou je zastupitel Tomáš Pavlů, známý třeba přijatým návrhem usnesení na záchranu Libeňskeho mostu. Dále kandiduje členka komise pro seniory Zuzana Tuščáková či radní pro grantovou politiku Hana Matoušová. Mezi naše priority patří revitalizace zanedbaných míst na Praze 8, oživení prázdných domů a prostranství. Vizitkou města je veřejný prostor.
Společně s komunálními volbami budou na Praze 8 i volby senátní, ve kterých doufáme zvítězí Hayato Josef Okamura.

Měla by Praha 8 dál platit společnosti Praha TV, s. r. o., za její zpravodajství?

V žádném případě.

Praha 8 si od společnosti Praha TV, s. r. o., objednává za 27 tisíc Kč měsíčně desetiminutové video se zpravodajstvím z městské části. Tato spolupráce se neosvědčila a měla by být bez náhrady ukončena. Mnohem kvalitnější televizní zpravodajství již nabízí veřejnoprávní Česká televize ve svých pořadech Z metropole, Nedej se a jiných, které se opakovaně a často zabývají celou Prahou a i naší městskou částí. Podle smlouvy s Praha TV má Praha 8 zájem „zprostředkovávat široké veřejnosti objektivní a vyvážené informace o své činnosti“. To však dodaná videa nenaplňují a domnívám se, že dodavatel tím neplní objednané zadání ani zákonné požadavky na vyváženost zpravodajství. Zpravodajství by mělo být vždy vyvážené, názorově pestré, obsahovat i kritické názory, hlasy opozice.
Informování ze strany městské části je třeba nadále zlepšovat. Tok informací musí probíhat oběma směry mezi radnicí a veřejností. Doufáme, že i nadále budeme rozvíjet projednávání záměrů s veřejností, jako byla například dvě setkání k záměrům vystavět vlakové zastávky v Karlíně a v Libni, která proběhla na začátku června za hojné účasti občanů.
Peníze ušetřené za videa od Praha TV by radnice měla investovat do akcí a kroků, o kterých budou média informovat sama od sebe.

Štěpán Klimeš

Předseda základní organizace Strany zelených na Praze 8 a kandidát Osmičky sobě do zastupitelstva MČ Praha 8.

(měsíčník Osmička 07/18)

OSMIČKA SOBĚ – ZELENÍ, KDU-ČSL a nezávislí letos kandidují společně v komunálních volbách do zastupitelstva Prahy 8.

Podporujeme dostupné bydlení

V červnovém čísle časopise Osmička odpovídá zastupitel Tomáš Pavlů na otázku: Měla by MČ Praha 8 iniciovat výstavba nájemních bytů?
MČ Praha 8 v nedávné historii prodala většinu obecních bytů, v současné době vlastní cca 1 100 obecních bytů. Ptát se, zda by obec měla iniciovat výstavbu obecních bytů, se tak může zdát zvláštní. Situace se však mění.
V posledních letech ceny bytů v Praze raketově vylétly nahoru, vlastní bydlení je těžko dostupné i pro lidi s dobrými příjmy. Nikde není psáno, že člověk musí byt vlastnit, ale lidé mají právo na důstojné bydlení. Právo na bydlení je základním lidským právem (viz nález pléna Ústavního soudu, publikovaný pod č. 231/2000 Sb.). 
Městská část by mohla své obecní byty nabídnout profesím, které potřebuje, zejména učitelům škol, které zřizuje, pracovníkům zdravotnických a sociálních služeb a strážníkům apod. Souhlasíme s tím, aby MČ Praha 8 iniciovala výstavbu obecních bytů na vhodných (vlastních) pozemcích za předpokladu, že nedojde k zahušťování sídlišť a projekty budou efektivně připraveny.

Tomáš Pavlů
Osmička sobě, KDU-ČSL a nezávislí