Podporujeme dostupné bydlení

V červnovém čísle časopise Osmička odpovídá zastupitel Tomáš Pavlů na otázku: Měla by MČ Praha 8 iniciovat výstavba nájemních bytů?
MČ Praha 8 v nedávné historii prodala většinu obecních bytů, v současné době vlastní cca 1 100 obecních bytů. Ptát se, zda by obec měla iniciovat výstavbu obecních bytů, se tak může zdát zvláštní. Situace se však mění.
V posledních letech ceny bytů v Praze raketově vylétly nahoru, vlastní bydlení je těžko dostupné i pro lidi s dobrými příjmy. Nikde není psáno, že člověk musí byt vlastnit, ale lidé mají právo na důstojné bydlení. Právo na bydlení je základním lidským právem (viz nález pléna Ústavního soudu, publikovaný pod č. 231/2000 Sb.). 
Městská část by mohla své obecní byty nabídnout profesím, které potřebuje, zejména učitelům škol, které zřizuje, pracovníkům zdravotnických a sociálních služeb a strážníkům apod. Souhlasíme s tím, aby MČ Praha 8 iniciovala výstavbu obecních bytů na vhodných (vlastních) pozemcích za předpokladu, že nedojde k zahušťování sídlišť a projekty budou efektivně připraveny.

Tomáš Pavlů
Osmička sobě, KDU-ČSL a nezávislí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.